• Laboratoria Przyszłości w naszej szkole - styczeń 2023 r.


          • Drukarka 3D oraz długopisy 3D mają nieograniczone możliwości. Tym razem na lekcjach informatyki (pod opieką p. B. Kulczyckiej) zajęto się drukowaniem breloczków do sal lekcyjnych, które pięknie prezentują się w skrzynce  na kluczyki. Proces ten kontynuowany będzie również w następnym miesiącu.

            Uczniowie klasy 6 (pod kierunkiem p. A. Warszawskiej) długopisami 3D wyczarowali kolorowe ramki, które wykorzystali przy podsumowaniu lektury „Hobbit, czyli tam  i z powrotem”. Stworzyli galerię postaci, która zdobi gazetkę korytarza szkolnego. Swoją pracę udokumentowali aparatem zakupionym w ramach projektu. Ponadto tym  aparatem zrobiono zdjęcia prac plastycznych wykonanych w ramach pracy koła plastyczno – fotograficznego klas 5-7 (prowadząca p. D. Kopeć)

            W styczniu najmłodsze dzieci (przedszkolaki i uczniowie z klas 1-3) wykonywały upominki na Dzień Babci i Dzień Dziadka: serduszka - magnesy na lodówkę, zapachowe słoiki z barwioną solą do kąpieli oraz laurki. Elementy dekoracyjne łączone były klejem na gorąco. Pierwszaki robiły tez makietę pałacu Królowej Śniegu z surowców wtórnych, które też łączone były klejem na gorąco.

            Koordynatorzy

          • Wycieczka kl. 7 i 8

          • Dnia 25.01.2023 r. uczniowie z klasy 7 i 8 wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

            Pierwszym przystankiem było Centrum nauki i zmysłów - WOMAI. Na wystawie „W stronę ciemności” zgasły całkowicie wszystkie światła, a niewidomy przewodnik wprowadził nas do królestwa zmysłów. W bezwzględnym mroku mieliśmy okazję poznać świat z perspektywy osoby niewidomej, musieliśmy wykreować w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale co możemy usłyszeć, dotknąć, a nawet poczuć. Te doświadczenia pozostaną w naszej pamięci na długo.

            Po krótkim przystanku na posiłek udaliśmy się do Multikina na film pt. „Avatar: Istota wody”. Ta długo wyczekiwana superprodukcja jest niesamowitym widowiskiem. Po spektakularnym sukcesie finansowym filmu z 2009 roku James Cameron przez 13 lat pracował nad kolejną częścią Avatara. Od tego czasu nie powstał film, który mógłby z nim konkurować pod względem liczby sprzedanych biletów, a przede wszystkim - wizualnego nowatorstwa. Film zrobił na nas ogromne wrażenie, a dzięki okularom 3D mogliśmy podziwiać elementy fauny i flory w innym wymiarze.

            Pod szkołę wróciliśmy o godzinie 15:30.

            Daria Kopeć

          • Dzień Babci i Dziadka

          • W sobotę 21 stycznia 2023 roku zaprosiliśmy w mury naszej szkoły babcie i dziadków, aby wspólnie obchodzić ich święto.

            Licznie przybyłych gości powitała p. wicedyrektor E. Oraczewska, która również w imieniu p. dyrektora K. Zadory złożyła życzenia od całej społeczności szkolnej.

            Następnie dzieci zaprezentowały się w programach artystycznych przygotowanych wraz ze swoimi wychowawczyniami. Podziękowania i życzenia dla dziadków przeplatane były piosenkami i tańcami. Przedszkolaki dały popis swoich umiejętności wokalno-instrumentalnych i tanecznych, interpretując m.in. taniec górali, afrykańskie rytmy oraz utwór duetu Romina Power i Al. Bano. Kl. I przedstawiła złote myśli, przysłowia, porzekadła dedykowane babciom i dziadkom, instrumentację do „Ballade pour Adeline” oraz zatańczyła mambo. Humorystyczną scenkę o babci pokazała kl. III, która chwilę później wirowała tańcząc twista. Natomiast kl. II przeniosła wszystkich w czasy młodości dziadków. Odbyliśmy drogę od przedszkola do współczesności. Na koniec wszystkie dzieci z kl. I-III zaprezentowały układ do „Marsza Radeckiego”.

            Uroczystość uświetnił występ ludowego zespołu śpiewaczego „Naramianki”, który zaśpiewał utwór napisany specjalnie na tę okazję i dedykował go wszystkim wnukom. Występy zakończyły się kolędowaniem w wykonaniu „Naramianek” i chórku szkolnego.

            Później wnuki wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, a rodzice zaprosili na słodki poczęstunek.

            D.W.

          • Zajęcia profilaktyczne

          • 18 stycznia 2023 roku w  naszej szkole miały  miejsce zajęcia profilaktyczne prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Krakowie. 

            Zajęcia prowadzone były  w klasach V-VIII. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się jak  w  świetle obowiązujących przepisów wygląda odpowiedzialność prawna osób  nieletnich, a także o cyberzagrożeniach.  Poruszony  został  temat demoralizacji  oraz naświetlono uczniom  jakie konsekwencje mogą ich czekać, gdy będą inicjatorami hejtu. Wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć oraz  dzielić się swoimi informacjami  lub doświadczeniami  na omawiane tematy.

            E. G.

          • Konkurs Poznaj Parki Krajobrazowe Polski

          • 20 stycznia 2023 roku odbył się szkolny etap XXII edycji ogólnopolskiego konkursu, którego organizatorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego - pod honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Hasło tegorocznej edycji to „Ptaki w Parkach Krajobrazowych”.

            W etapie szkolnym wzięło udział 10 uczniów z klas VII-VIII.

            Konkurs składał się z dwóch części - 15 pierwszych pytań badały wiedzę na temat ptaków w parkach krajobrazowych. Kolejne 10 pytań dotyczyły Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, czyli parku, który znajduje się na terenie naszej gminy Iwanowice.

            Pierwszy etap miał na celu wyłonienie trzyosobowej drużyny, która będzie reprezentować szkołę w dalszych etapach – gminnym, parkowym i ewentualnie wojewódzkim.

            Wyniki szkolnego etapu są następujące:

            I miejsce – Katarzyna Prusiewicz  - VII klasa

            II miejsce – Anna Kmita – VIII klasa

            III miejsce – Milena Turek – VIII klasa.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach!!!

             

            K. Płażek-Opyrchał

          • Wyniki konkursu

          • W dniu 23.11.22 w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Forget-me-not dla uczniów z klas IV-VIII. 20 uczniów zmierzyło się z zadaniami skonstruowanymi w oparciu o zakres tematyczny obejmujący znajomość podanego wcześniej materiału, tj. opowiadania, sentencje oraz współczesne piosenki angielskie. Poszczególne teksty były przydzielone według stopnia trudności dla klas: IV-VI oraz VII-VIII.

            Dla uczniów biorących udział w konkursie przewidziano następujące rodzaje dyplomów:

            Dyplom laureata- uzyskanie 100%

            Dyplom z wyróżnieniem- uzyskanie 86% – 99%

            Dyplom uznania – uzyskanie 50% – 85% punktów możliwych

            Dyplom uczestnika – uzyskanie poniżej 50%

             

            Dyplom z wyróżnieniem otrzymała:

            Katarzyna Winiarska kl.VIII

             

            Dyplom uznania otrzymali:

            Jakub Fundament kl. IV

            Wiktoria Gumula kl. V

            Kamil Krzyworzeka kl. V

            Klara Skibska kl. V

            Michał Cieślik kl. VI

            Adam Kluzek kl. VI

            Sara Reinoso kl. VI

            Zofia Brak kl. VII

            Hanna Cieślik kl. VIII

            Filip Kaczkowski kl. VIII

            Magdalena Knot kl. VIII

            Ida Skibska kl. VIII

             

            Gratuluję osiągniętych wyników i życzę dalszych sukcesów!

            E.J.

          • Nasi uczniowie wśród laureatów!

          • Nareszcie dotarły  wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Ortograficzny”.

            W intelektualnym współzawodnictwie  wzięło udział dziesięcioro uczniów z naszej szkoły: siedmioro z kl. 5/6 i troje z kl. 7/8 ( bardzo dobrze piszących pod względem ortograficznym). Uzupełniali arkusze dostarczone przez zespół DELTA, które po zakończeniu pracy zostały odesłane do organizatora. Test składał się z 21 zadań konkursowych jednokrotnego wyboru, za który można było uzyskać 315 punktów.

            Zgodnie z regulaminem konkursu, za miejsca od 4 - 15, przyznano tytuł i dyplom laureata. Wśród wyróżnionych są uczniowie naszej szkoły:

            Maksymilian Szmerek z kl. 5, laureat, 11 miejsce w kraju

            Gabriela Tabak z kl. 6, laureat, 13 miejsce w kraju

            Michał Cieślik z kl. 6, laureat, 14 miejsce w kraju

            Wiktoria Gumula z kl. 5, laureat, 14 miejsce w kraju

            Gabriela Wywiał z kl. 5, laureat, 15 miejsce w kraju

            Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Koordynator konkursu

            Alina Warszawska

          • Wyjazd klasy 6 - spotkanie z X Muzą

          • Klasa szósta wreszcie zrealizowała cel – prezent mikołajkowy. Był to wyjazd do Michałowic, dnia 3 stycznia 2023 roku.

            W Kinie za Rogiem obejrzeliśmy film produkcji amerykańskiej z 2020 roku „Wojna z dziadkiem”. W roli  tytułowego dziadka wystąpił znakomity aktor Robert de Niro.  Wojnę seniorowi wypowiedział wnuczek Peter, ponieważ dziadek zajął jego pokój. To wojna na szalone pomysły nastolatka.  Ta niemal dwugodzinna komedia rozbawiła nas, ale też poruszyła dla współczesnego społeczeństwa ważne tematy: zmiany zachodzące na różnych etapach życia, konflikt międzypokoleniowy.

            Po spotkaniu z X Muzą udaliśmy się do pizzerii Libero. Tam czekały na nas gorące pizze i soczki. Były smaczne! Następnie podzieliliśmy się wrażeniami z filmu i spacerkiem ( pogoda dopisała) przeszliśmy na zajezdnię MPK i przystanek  linii 257.

            Serdecznie dziękujemy pomysłu Mikołajom, a szczególnie mamie Julii C. za organizację, a mamie Filipa M.  za opiekę podczas wyjazdu.

             

            Klasa 6 z wychowawcą

          • Gminny Konkurs Plastyczno-Językowy Kalendarz Adwentowy 2022 - wyniki

          • Dwie uczennice klasy VIII naszej szkoły: Aleksandra Stolarska i Hanna Cieślik zajęły II miejsce w Gminnym Konkursie Plastyczno-Językowym na kalendarz adwentowy. Dziewczynki otrzymały pamiątkowy dyplom oraz nagrody.

            Ponadto piękne kalendarze wykonali również: Katarzyna Winiarska, Magdalena Knot, Przemysław Nogieć, Anna Kurowska i Miłosz Soprych. 


            Zwycięzcom gratuluję! 

            E.J.

          • Grudzień#Laboratoria Przyszłości

          • Grudzień w naszej szkole obfitował w działania związane z przedświątecznym czasem:

            - przedszkolaki: ubijały zakupionym mikserem  bitą śmietanę do mikołajkowego deseru (czerwona galaretka przybrana śmietanową brodą),

            - pierwszaki: wykonywały kukiełki z materiałów łączonych klejem na gorąco do klasowego teatrzyku „Kot w butach”, pierniki na Boże Narodzenie pieczone w elektrycznym piekarniku z programu; używane były też wałki do ciasta i deseczki, stroiki bożonarodzeniowe (elementy dekoracyjne łączone klejem na gorąco),

            - koło plastyczne: uczniowie wykorzystali klej na gorąco podczas wykonania przedmiotów na kiermasz świąteczny,

            - klasa trzecia: przygotowała tosty w tosterach z programu,

            - szóstoklasiści ( podczas zajęć z wychowawcą) wykorzystując długopisy 3D przygotowali ozdoby choinkowe ( bombki, aniołki, dzwonki, gwiazdy…), które zawisły na gazetce korytarza szkolnego,

            - na informatyce klasy 4 - 6 tworzyły długopisami 3D zimowe projekty, z których ostatecznie klasa 5 wykonała świąteczną wystawkę,

            - zaj. świetlicowe ( robótki ręczne) – uczniowie wykonali szydełkiem bałwanki, mikołaje,

            - stroiki i ozdoby świąteczne ( wyk. w ramach koła plastyczno-fotograficznego), Wigilie klasowe i Jasełka zostały udokumentowane aparatem zakupionym w ramach projektu LP.

            Było twórczo i kreatywnie! Wykorzystując pomoce # Laboratoriów Przyszłości można świetnie się bawić i wprowadzić w szkole świąteczny klimat. Nam się to udało!

             

            Koordynatorzy

      • Kontakty

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im.Świętej Jadwigi Królowej w Naramie
        • (12)3885005 Numery wewnętrzne: 21 - Sekretariat, 23 - Pokój nauczycielski, 24 - Biblioteka, 25 - Fax, 23 - Pedagog szkolny, 27 - Jadalnia,
        • ul. Centralna 49, 32-095 Narama woj. małopolskie Poland
        • Godziny pracy sekretariatu:7:30 - 15:00
      • Logowanie